Oglądanie filmów pod OS X

Tak się jakoś złożyło, że rzutnik mam podpięty pod mojego maczka i dlategoteż to właśnie na maczku filmy oglądam. Jak wiadomo nie zawsze da się wszystko wygodnie odtworzyć ze względu na problem z kodekami… Pobranie oficjalnie wspieranych przez Apple powoduje co ciekawe wywalanie się QuickTime’a w 2, czasem 3 sekundzie filmu… Z VLC dokładnie to samo. Czy jest na to jakaś rada?

Okazuje się, że jest! Problem kodeków rozwiązuje Perian – darmowy (open source) komponent do QuickTime, który dodaje natywne wsparcie dla wielu popularnych formatów wideo – że pozwolę sobie zacytować ze strony projektu. Cudo to instaluje się jako element panelu Preferencji systemowych i tam też można ustawić jego śladowe opcje.

To jednak nie koniec na udogodnieniach jakie dzisiaj odkryłem! W preferencjach QuickTime’a znajduje się zakładka Pełny ekran w której można ustawić parametry odtwarzania filmów w trybie pełnoekranowym. Prawdziwą wartość pokazuje ten panel jednak dopiero w momencie, gdy do systemu podpięty jest dodatkowy monitor (i wyłączona jest opcja klonowania obrazu!). W takiej sytuacji we wspomnianym panelu pojawiają się ekrany jakie są skonfigurowane i można zaznaczyć ten na którym ma być wyświetlany film. Warto także zaznaczyć opcję „”.Pozostaw film na pełnym ekranie, gdyodtwarzasz jest nieaktywny”. Dzięki temu teraz będę mógł wykorzystać pełną roździelczość rzutnika (1280×1024), a nie jak wcześniej przy klonowaniu – jedynie 1280×800. To niebagatelne 286 720 pikseli, które nie były uprzednio wykorzystywane przy odtwarzaniu materiałów w formacie 4×3. Dodatkowo można oglądać film na dużym ekranie i prowadzić korespondencję na komputerze…

Jak tak dalej pójdzie, to nie będę miał innego wyjścia jak tylko sprzedać blaszaka i kupić iMac’a, czy jakiegoś Pro 😀

Komentarze |3|

  • Nie mów, że to odkrywanie Ameryki, bo to zwykłe „myszkowanie” po ustawieniach, który każdy wykonuje, więc nie jest tak źle 🙂
    Szczerze przyznam, że ja nie mam żadnych problemów w odtwarzaniu filmów różnych formatów z kodekami „poleconymi przez Apple”. To dziwne, ale czasem ludzie piszą o problemach czy tzw. bugach, których np. ja nigdy nie doświadczyłem. Nie wiem czy to nie kwestia przejścia na Intel (w sensie bugi występują na Intelach), zaczynam tak myśleć, ale nie będę wiedział póki Maka na Intelu nie kupię – na razie starcza mi PPC.
    Filmy na rzutniku muszą być fajne 🙂

  • Ja niestety/na szczęście mam MacBook’a na Intelu i miałem sporo problemów z kodekami (np. zwieszanie się Finder’a przy generowaniu podglądu w informacjach o pliku wideo)…

    Co do rzutnika – 74 cale w prawie HD robią swoje 😀

  • A ja polecam polski klon mplayera na maczka pod nazwą pym-player (polish-your-mac). Odtwarza chyba wszystko, mimo w sumie siermiężnego wyglądu i sterowania, ma jeszcze tą zaletę że skrótem jabłko-k przetwarza napisy z formatu .txt na .srt w dosłownie sekundę – i wtedy widać je w QT lub np. można film przekonwertować do dowolnego formatu wraz z napisami

Kategoria: Mac